Nie posiadasz odtwarzacza Flash Player

Zainstaluj FlashPlayer

Dzień Urbanisty 2016

IX DZIEŃ URBANISTY

„Ustawa krajobrazowa – szansa na zmianę?”

5 lutego 2016 r., Międzynarodowe Targi Poznańskie

 

Z początkiem 2015 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał ustawę zwaną potocznie „krajobrazową”. O tym, czy przyczyni się ona do lepszej ochrony przestrzeni publicznej zadecyduje sposób jej wdrażania. To od nas samych zależy jaką moc nadamy ustawie i czy będziemy zadowoleni z efektów. Nawiązując do dyskusji na temat nowych regulacji, zorganizowaliśmy konferencję zatytułowaną „Ustawa krajobrazowa – szansa na zmianę?” w ramach IX edycji „Dnia Urbanisty”.

 

 

Konferencja odbyła się 5 lutego 2016 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, jako jedna z imprez towarzyszących targom „Budma 2016”. Impreza stanowiła znakomite forum do omówienia szans i zagrożeń ujawniających się w praktyce funkcjonowania „ustawy krajobrazowej”, a także okazję do konfrontacji z praktykami z całej Polski.

 

Spotkanie rozpoczęło się uroczystym otwarciem przez Pana Macieja Wudarskiego, Zastępcę Prezydenta Miasta Poznania. Następnie głos zabrał Prezes Oddziału Kol. Piotr Sobczak. Swój udział miał również Prezes Zarządu Głównego Kol. Piotr Lorens.

 

W pierwszej części konferencji przedstawione zostały dokonania polskich miast. Szczególnie dobre wrażenie na słuchaczach zrobił wykład dotyczący „Księgi Standardów ulicy Piotrkowskiej”, wygłoszony z pasją przez Panią Kamilę Kwiecińską-Trzewikowską (Miejski Konserwator Zabytków w Łodzi). Intersujące okazały się również doświadczenia Gdańska zawarte w „Koncepcja Regulacji Estetyki Miasta Gdańska”, przedstawione przez Panią Edytę Damszel-Turek (p.o. Dyrektor Biura Rozwoju Gdańska). Natomiast lokalne wyzwania związane z uporządkowaniem zasad lokalizacji reklam na przykładzie ul. św. Marcin w Poznaniu zaprezentował Pan Piotr Libicki (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Estetyki Miasta).

 

Druga część konferencji poświęcona została aspektom prawnym oraz finansowym ustawy „krajobrazowej”. Pan Marek Kuzaka (Prezes firmy AMS, partnera konferencji) przedstawił punkt widzenia rynku reklamy systemowej. Natomiast Pan Hubert Goska (główny ekonomista Curulis) zapoznał słuchaczy z możliwościami poprawy estetyki miast za pomocą opłaty  reklamowej. W ostatnim referacie Kol. Maciej Kruś (UAM w Poznaniu, Kancelaria Prawna Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy) przeanalizował wpływ nowych kompetencji samorządu województwa wynikających z tzw. ustawy krajobrazowej na władztwo planistyczne gminy. Wszystkim prelegentom serdecznie dziękujemy za udział w konferencji.

 

Konferencja została objęta Patronatem Honorowym – Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Marka Woźniaka oraz Prezydenta Miasta Poznania Pana Jacka Jaśkowiaka. Partnerem przedsięwzięcia była firma z branży reklamy zewnętrznej – AMS. Natomiast patronem medialnym wydarzenia był zaprzyjaźniony portal Urbanistyka.Info. Udział w konferencji był tradycyjnie bezpłatny, a liczba uczestników przekroczyła 160 osób.

 

 

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim naszym partnerom za wsparcie, a prelegentom i przybyłym gościom za udział w konferencji. Jak mogliśmy się przekonać, tematyka naszej konferencji doskonale wpisała się w potrzeby przybyłych uczestników. Świadczy o tym wysoka frekwencja w okresie całego wydarzenia oraz aktywny udział słuchaczy w części dyskusyjnej. Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć w zakładce "galerie".

 

Mamy jednocześnie świadomość, że przyjęty temat przewodni jest niebywale szeroki i z pewnością nie udało się go wyczerpać. Tym samym żywimy nadzieję, że wydarzenie to stało się ważnym głosem w dyskusji nad naprawą i kształtowaniem polskiej przestrzeni. Po zakończeniu spotkania usłyszeliśmy wiele pozytywnych głosów. Dotyczyły one nie tylko założeń konferencji, czyli tradycyjnego zwrócenia uwagi na praktyczne aspekty przedmiotu rozważań, ale przede wszystkim wartościowej treści oraz ciekawego kształtu wystąpień i dyskusji. Dlatego gorąco Państwa zachęcamy do zapoznania się z prezentacjami prelegentów.


Podczas konferencji miało miejsce uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród XXV edycji konkursu „Moja Wielkopolska” oraz V edycji konkursu „Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Wielkopolsce”. Więcej informacji na ten temat w zakładce „konkursy”.

 

MATERIAŁY DO POBRANIA

 

Program konferencji IX „Dzień Urbanisty”

prezentacje prelegentów:

1. Wprowadzenie - Maciej Wudarski (Wiceprezydent Miasta Poznania)

2. Wprowadzenie - Piotr Sobczak (Prezes TUP OP)

3. Księga Standardów ul. Piotrkowskiej (Łódź, K.Kwiecińska-Trzewikowska, A.Sztuka)

4. Koncepcja Regulacji Estetyki Miasta (Gdańsk, E.Damszel-Turek)

5. Wyzwania uchwały reklamowej... (Poznań, P.Libicki)

6. Ustawa krajobrazowa - pułapki regulacji... (AMS, M.Kuzaka)

7. Opłata reklamowa... (H.Goska)

8. Nowe kompetencje samorządu województwa... (M.Kruś)

Adres do korespondencji:

Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu

ul. Tęczowa 8, 60-275 Poznań

e-mail: biuro[at]tup.poznan.pl