Nie posiadasz odtwarzacza Flash Player

Zainstaluj FlashPlayer

2014 Towarzyskie Urbanistów Pogawędki

Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu serdecznie zaprasza na cykl spotkań pod tytułem "Towarzyskie Urbanistów Pogawędki". Celem tych spotkań jest stworzenie przestrzeni wymiany myśli i doświadczeń wielkopolskiej oraz ogólnopolskiej urbanistyki. Spotkania odbywają raz na dwa miesiące, zazwyczaj w drugi poniedziałek miesiąca o godzinie 17.00. Miejscem spotkań jest kawiarnia "Cafe Misja", położona na ul. Gołębiej 1 w Poznaniu. Pogawędki urbanistyczne mają formę zarówno prelekcji prowadzonych przez zaproszonych gości, jak również otwartej dyskusji "przy kawie" w przyjaznej atmosferze "Cafe Misja".


 

POGAWĘDKI NR 9

Teatr w przestrzeni miasta

 

Towarzystwo Urbanistów Polskich, oddział w Poznaniu serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu  ‘Towarzyskie Urbanistów Pogawędki’. Celem tych spotkań jest stworzenie przestrzeni wymiany myśli i doświadczeń wielkopolskiej urbanistyki. Tematem kolejnego spotkania będzie Teatr w przestrzeni miasta. Gościem trzeciego spotkania będą Adam Ziajski, założyciel i lider Teatru Strefa Ciszy oraz Ewa Obrębowska-Piasecka, autorka książki „Miasto w teatrze. Subiektywny przewodnik po Poznaniu i spektaklach Strefy Ciszy”.

Spotkanie odbędzie się tradycyjnie w Cafe Misja, w poniedziałek 17 lutego br. o godz. 17:00. Serdecznie zapraszamy wszystkich członków poznańskiego oddziału TUPu oraz wszystkich zainteresowanych problematyką planowania przestrzennego!

 

 

 

POGAWĘDKI NR 10

Spotkanie z Filipem Springerem

 

Towarzystwo Urbanistów Polskich, oddział w Poznaniu serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu ‘Towarzyskie Urbanistów Pogawędki’, które odbędzie się w poniedziałek 7 kwietnia, o godzinie 17:00 w Cafe Misja (ul. Gołębia 1). Ideą tych spotkań jest stworzenie przestrzeni do wymiany myśli i dyskusji wokół problemów planowania przestrzennego. Gościem spotkania będzie Pan Filip Springer, reporter i fotograf współpracujący z największymi polskimi tytułami prasowymi. Autor książek reportażowych „Miedzianka. Historia znikania” (2011), „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL” (2012), „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach” (2013) i „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni” (2013).

 

 

 

POGAWĘDKI NR 11

Wieżowce i Canaletto w Agropolis Warszawy

 

Towarzystwo Urbanistów Polskich, oddział w Poznaniu serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu ‘Towarzyskie Urbanistów Pogawędki’, które odbędzie się w poniedziałek 9 czerwca, o godzinie 17:00 w Cafe Misja (ul. Gołębia 1). Ideą tych spotkań jest stworzenie przestrzeni do wymiany myśli i dyskusji wokół problemów planowania przestrzennego. Gościem spotkania będzie architekt i urbanista, Pan Jan Rutkiewicz, Dyrektor Biura Planowania Rozwoju Warszawy SA.

Czy dziedzictwo przeszłości może być inspiracją współczesnej polityki przestrzennej. Ład / chaos przestrzenny wydają się kategoriami cechującym współczesność. Owa współczesność miejska często jest symbolizowana wysoką, zwartą zabudową. Wieżowce to symbol i synonim współczesnej metropolii. W Poznaniu też trwają dyskusje wokół problemu wysokiej zabudowy. Czy Poznań potrzebuje swojego City? A jeśli tak, to gdzie i jak taką zabudowę zrealizować? To niezwykle ważne pytania, a inspiracją dla tego typu rozważań może być historia rozwoju Warszawy. Analizując dzieje rozwoju Stolicy doszukiwać się można przyczyn chaosu przestrzennego centrum współczesnej Warszawy. Brak refleksji zarówno przestrzennej, jak i historycznej prowadzić może do degradacji przestrzeni.

 POGAWĘDKI NR 12

Projekt - miasto. Spotkanie z poznańskim architektem

 

Szanowni Państwo,

Towarzystwo Urbanistów Polskich, oddział w Poznaniu serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu ‘Towarzyskie Urbanistów Pogawędki’, które odbędzie się w poniedziałek 13 października, o godzinie 17:00 w Cafe Misja (ul. Gołębia 1). Gościem spotkania będzie wybitny poznański architekt, Pan Witold Milewski.

Architektura to nie tylko budynki, to także przestrzeń. Uprawianie zawodu architekta w takim mieście jak Poznań to nie tylko przygoda, lecz również ogromne wyzwanie i odpowiedzialność. Bo czyż nie jest wyzwaniem kreowanie przestrzeni, zachowując historycznego ducha miejsca, jednocześnie borykając się z politycznymi i społecznymi oczekiwaniami. Być może tylko w dłuższej i szerszej perspektywie można zrozumieć te wszystkie uwarunkowania. Właśnie dlatego na kolejne spotkanie z cyklu Towarzyskie Urbanistów Pogawędki zaprosiliśmy zasłużonego poznańskiego architekta, o którym Filip Springer kiedyś napisał: „Z jednej więc strony wyróżniający się przykład architektury modernistycznej w powojennej Polsce. Z drugiej pseudohistoryczny zamek – wariacja o przeszłości, której sens rozumieją tylko najbardziej zainteresowani. W centrum tego wszystkiego jeden człowiek – Witold Milewski, świadomy dysonansu, jaki stwarza swoją osobą”
Serdecznie Zapraszamy!

 

 

POGAWĘDKI NR 13

Początki Poznania w perspektywie badań archeologicznych

 

Gościem spotkania będzie wybitna poznańska archeolog od ponad dekady prowadząca badania archeologiczne na poznańskim Ostrowie Tumskim, Pani Prof. Hanna Kóčka-Krenz.

Od wielu lat jesteśmy świadkami gorącej i ciekawej dyskusji dotyczącej genezy polskiej państwowości oraz początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Historii Poznania nie sposób studiować abstrahując od tych problemów badawczych. Początki naszego miasta starają się odkrywać poznańscy archeolodzy już od wielu lat, ale to odkrycia na poznańskim Ostrowie Tumskim w ogromnym stopniu rzucają światło na kwestię początków nie tylko Poznania, lecz również naszego państwa.

 

 

 


 


 


Adres do korespondencji:

Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu

ul. Tęczowa 8, 60-275 Poznań

e-mail: biuro[at]tup.poznan.pl