Nie posiadasz odtwarzacza Flash Player

Zainstaluj FlashPlayer

2016 Towarzyskie Urbanistów Pogawędki

 

Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu serdecznie zaprasza na cykl spotkań pod tytułem "Towarzyskie Urbanistów Pogawędki". Celem tych spotkań jest stworzenie przestrzeni wymiany myśli i doświadczeń wielkopolskiej oraz ogólnopolskiej urbanistyki. Spotkania odbywają raz na dwa miesiące, zazwyczaj w drugi poniedziałek miesiąca o godzinie 17.00. Miejscem spotkań jest kawiarnia "Cafe Misja", położona na ul. Gołębiej 1 w Poznaniu. Pogawędki urbanistyczne mają formę zarówno prelekcji prowadzonych przez zaproszonych gości, jak również otwartej dyskusji "przy kawie" w przyjaznej atmosferze "Cafe Misja".POGAWĘDKI NR 16

Fortyfikacje w przestrzeni Poznania

 

 

Spotkanie odbyło się w dniu 14 marca 2016 r. o godz. 18.00 w "Cafe Misja", a naszym gościem był Pan Przemysław Maćkowiak, Prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia (Sekcja Historyczna), który od wielu lat zgłębia i popularyzuje dziedzictwo historyczne Twierdzy Poznań z niezwykłą energią i pasją organizując lub współorganizując rozmaite, barwne i przyciągające rzesze uczestników wydarzenia tj. „Weekend Forteczny” czy „Dni Twierdzy Poznań”.

 

Tym razem tematem spotkania były „Fortyfikacje w przestrzeni Poznania”. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się m.in. jak lokalna przestrzeń wpłynęła na kształtowanie się Twierdzy Poznań, jak ukształtowana struktura obronna wpłynęła na rozwijające się miasto, a także jaki jest współczesny status fortów – ich stan, funkcje oraz wykorzystanie obecne i potencjalne. Ciekawa i bogata w anegdoty prelekcja przyciągnęła ponad 50 słuchaczy! Kolorytu wydarzeniu dodał niecodzienny strój prelegenta, którym był mundur majora armii pruskiej. Prelegentowi towarzyszył Pan Waldemar Waliczak, również w historycznym uniformie. Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć w zakładce "galerie". Dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę.

 

 

fot. Waldemar Waliczak


 

POGAWĘDKI NR 17

AKNGP Poznaniakom - czyli nasz wkład w zmiany przestrzenne w Poznaniu

 

 

Spotkanie odbyło się w dniu 16 kwietnia 2016 r. o godz. 18.00 w "Cafe Misja", a naszymi gośćmi byli Pani Luiza Lizak oraz Pan Maciej Główczyński - członkowie Akademickiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej (AKNGP), działającego przy Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

 

fot. Joanna Woźniak

 

AKNGP od dziesięciu lat prowadzi działalność projektową, szkoleniową i doradczą, zrzeszając studentów, którym na sercu leży przywracanie ładu przestrzennego. W tym okresie studentom udało się zrealizować wiele inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się o aktualnie wiodącym projekcie Koła jakim jest "Poznańska Mapa Barier", która została stworzona przy współpracy ze stowarzyszeniem "Inwestycje dla Poznania". Wychodząc naprzeciw potrzebie poprawy dostępności przestrzennej miasta Poznania stworzona została baza barier architektonicznych i przestrzennych obejmująca obecnie przede wszystkim obszar w granicach pierwszej ramy komunikacyjnej. Przy tworzeniu tej wyjątkowej mapy brane są pod uwagę potrzeby osób niepełnosprawnych, osób starszych, a także rodziców poruszających się z wózkami dziecięcymi. Mapa jest stale aktualizowana i dostępna w Internecie.

 

 

Oprócz mapy barier AKNGP realizuje wiele innych mniejszych, ale równie ważnych projektów, mających na celu poprawę stanu zagospodarowania przestrzennego Poznania (np. projekt zagospodarowania podwórka na Wildzie czy "burza mózgów" na dworcu PKP) oraz pogłębianie umiejętności z zakresu urbanistyki. Zachęcamy do zapoznania się z dorobkiem AKNGP, który został przedstawiony w niniejszej prezentacji. Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć w zakładce "galerie".

 

Dziękujemy serdecznie, gratulujemy pomysłów i trzymamy kciuki za dalszą działalność.


 

POGAWĘDKI NR 18

Historie warte Poznania - spotkanie autorskie z Filipem Czekałą

 

 

Spotkanie odbyło się w dniu 19 września 2016 r. o godz. 18.00 w "Cafe Misja", a naszym gościem był Pan Filip Czekała poznański dziennikarz, autor książki „Historie warte Poznania. Od Pewuki i Baltony do kapitana Wrony”, wydanej w tym roku przez Wydawnictwo Poznańskie. Książka jest zbiorem ciekawostek i anegdot związanych z Poznaniem. Historie opowiadają ludzie, którzy byli ich uczestnikami lub znają je z „pierwszej ręki”. Wśród nich pojawiają się również znane postacie poznańskiej społeczności. Autor opowiedział o swojej książce, pracy nad jej powstaniem i zawartych w niej niezwykłych historiach, a także o swej pasji eksploratora i poszukiwacza ciekawostek.

 

Źródło: Wydawnictwo Poznańskie, fot. Witold Wyrwa

 

Autor zaprosił słuchaczy do opowiadania kolejnych historii, które mogłyby zostać przedstawione w kolejnej książce, nad którą właśnie pracuje. Sylwetkę naszego gościa można zobaczyć tutaj.

 

Dziękujemy i życzymy dalszej owocnej pracy.

 

 

POGAWĘDKI NR 19

Kolegiata pw. Św. Marii Magdaleny - zapomniany obraz dawnej świetności 

Spotkanie odbyło się w dniu 14 listopada 2016 r. o godz. 18.00 w "Cafe Misja", a naszym gościem był archeolog z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu – dr Marcin Ignaczak.

Wykład zatytułowany Kolegiata pw. Św. Marii Magdaleny – zapomniany obraz dawnej świetności” przybliżył obraz wykopalisk prowadzonych na Placu Kolegiackim w Poznaniu. Doktor Ignaczak przedstawił historię monumentalnego kościoła, posiłkując się dostępną wiedzą archiwalną, zestawioną z rezultatami badań prowadzonymi od kwietnia 2016 r. Pomimo faktu, że prace są cały czas prowadzone (i jeszcze daleko do ich podsumowania), przyrost wiedzy zmienia postrzeganie miejsca i kryjących się w jego obrębie ruin. Jak do tej pory w przestrzeni obejmującej ok. 2% powierzchni dawnej kolegiaty odkryto blisko 3 tysiące zabytków oraz pozostałości 150 grobów dawnego miejskiego patrycjatu. Wiele ze znalezisk to źródła unikalne jak choćby szczątki zmarłego pochodzące z połowy XVI wieku poddane pośmiertnej obdukcji czy tez pozostałości szat, dewocjonaliów oraz liczne monety (często niepowtarzalne lub rzadkie). W trakcie wykładu omówione zostały rezultaty prac oraz pokrótce przedstawione najważniejsze zabytki wydobyte z pozostałości kolegiaty.

Prelekcja wywołała ożywioną dyskusję na temat historycznych uwarunkowań funkcjonowania Kolegiaty, przyszłości dalszej eksploracji oraz potencjalnych możliwości wyeksponowania odkrytych zabytków, a także oczekiwanego kształtu Placu Kolegiackiego w najbliższej przyszłości.

 

Dr Marcin Ignaczak – kierownik zespołu archeologicznego

Fot. Projekt Kolegiata Poznań

 

Fot. Projekt Kolegiata Poznań

 

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją, którą nasz gość przedstawił na spotkaniu. Zdjęcia z wydarzenia udostępnione dzięki uprzejmości Pani Beaty Zięby z „Projekt Kolegiata Poznań” można zobaczyć w zakładce "galerie".

Bieżące informacje na temat Projektu Kolegiata Poznań można znaleźć tutaj, natomiast rewelacyjna trójwymiarowa prezentacja znalezisk znajduje się tutaj.

 

Dziękujemy i życzymy dalszych niezwykłych odkryć!

 

 


 

 

Adres do korespondencji:

Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu

ul. Tęczowa 8, 60-275 Poznań

e-mail: biuro[at]tup.poznan.pl