Nie posiadasz odtwarzacza Flash Player

Zainstaluj FlashPlayer

Dzień Urbanisty 2017

X DZIEŃ URBANISTY

„Rewitalizacja – wyzwania i dylematy”

10 lutego 2017 r., Międzynarodowe Targi Poznańskie

 

Z dniem 18 listopada 2015 r. weszła w życie ustawa o rewitalizacji. Nawiązując w skrócie do zapisów ustawy, jako „rewitalizację” rozumiemy kompleksowy proces wyprowadzania obszarów zdegradowanych ze stanu kryzysowego. Jubileuszowa, X edycja „Dnia Urbanisty” stanowiła próbę odpowiedzi na pytanie, czy przedmiotowa ustawa dała skuteczne narzędzia prowadzenia procesów rewitalizacyjnych i w jakim stopniu są one wprowadzane w życie. Na konferencji zapoznaliśmy się z doświadczeniami krajowymi oraz mogliśmy przyjrzeć się praktycznym oraz formalnym aspektom rewitalizacji z perspektywy roku funkcjonowania nowej ustawy.

 

 

 

Konferencja odbyła się 10 lutego 2017 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, jako jedna z imprez towarzyszących targom „Budma 2017”. Impreza stanowiła znakomite forum do omówienia szans i zagrożeń ujawniających się w praktyce funkcjonowania ustawy o „rewitalizacji”, a także okazję do konfrontacji z doświadczeniami rewitalizacyjnymi polskich miast (Poznań, Wrocław, Gdynia, Łódź).

 

Spotkanie rozpoczęło się uroczystym otwarciem i przywitaniem gości przez Prezesa Oddziału TUP w Poznaniu Kol. Piotra Sobczaka. Następnie w imieniu Zastępcy Prezydenta Miasta Poznania Pana Macieja Wudarskiego okolicznościowy list odczytał jego sekretarz, Pan Krzysztof Grzybowski.

 

Poniżej przedstawiamy sylwetki prelegentów oraz krótki opis wystąpień w kolejności wg programu.

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Konferencja została objęta Patronatem Honorowym – Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Marka Woźniaka oraz Prezydenta Miasta Poznania Pana Jacka Jaśkowiaka. Partnerami przedsięwzięcia byli: Miasto Poznań oraz firma z branży konsultingowej – Sweco Consulting. Natomiast patronami medialnymi wydarzenia były: zaprzyjaźniony portal Urbanistyka.Info, a także portal Urbnews.pl.

 

Udział w konferencji był tradycyjnie bezpłatny, a tegoroczna edycja „Dnia Urbanisty” cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że lista zgłoszeń została zamknięta w ciągu zaledwie 2 tygodni. Liczba uczestników, którzy zostali zarejestrowani w dniu konferencji sięgnęła 208 osób! Jednocześnie należy przypuszczać, że wydarzenie odwiedziła pewna nierejestrowana na konferencji grupa gości targów „Budma 2017”.


Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim naszym partnerom za wsparcie, a prelegentom i przybyłym gościom za udział w konferencji. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że tematyka naszej konferencji doskonale wpisała się w potrzeby przybyłych uczestników. Świadczy o tym wysoka frekwencja w czasie całego wydarzenia. Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć w zakładce "galerie".


Gorąco Państwa zachęcamy do zapoznania się z załączonymi poniżej materiałami – prezentacjami oraz artykułami prelegentów.


Podczas konferencji miało miejsce uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród XXVI edycji konkursu „Moja Wielkopolska” oraz VI edycji konkursu „Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Wielkopolsce”. Więcej informacji na ten temat w zakładce „konkursy”.

 

MATERIAŁY DO POBRANIA

 

Program konferencji X "Dzień Urbanisty"

Wprowadzenie – okolicznościowy list Prezydenta Miasta Poznania

 

Prezentacje i artykuły prelegentów:

1. Doświadczenia Poznania (M.Wiśniewski)

2. Nowe uwarunkowania prawne i organizacyjne... (E.Boryczka)

3. Delimitacja obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji (P.Ciesiółka) / ARTYKUŁ

4. Rewitalizacja jako wsparcie mechanizmu rozwoju lokalnego... (Ł.Pancewicz) / ARTYKUŁ

5. Czy narzędzia wspierające inwestorów... (M.Gawroński)

6. Partycypacja społeczna i partnerstwo w rewitalizacji (J.Ogrodowski) / ARTYKUŁ

7. Rewitalizacyjne doświadczenia w identyfikowaniu potrzeb... (A.Jurecka)

8. Planowanie rewitalizacji we Wrocławiu (P.Wojdylak) / ARTYKUŁ

Adres do korespondencji:

Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu

ul. Tęczowa 8, 60-275 Poznań

e-mail: biuro[at]tup.poznan.pl