Nie posiadasz odtwarzacza Flash Player

Zainstaluj FlashPlayer

Dzień Urbanisty 2023

XV DZIEŃ URBANISTY

#techno_urbanistyka

2 lutego 2023 r., Międzynarodowe Targi Poznańskie


 

Organizatorami XV edycji „Dnia Urbanisty” były: poznański Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.


Konferencja odbyła się w dniu 2 lutego 2023 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, jako jedna z imprez towarzyszących targom "Budma 2023". Wydarzenie wróciło do Pawilonu Poznań Congress Center (Poziom 1, Sala 1D).

 

Oczekując nadchodzących zmian prawnych w systemie planowania przestrzennego, nie można przeoczyć faktu, że od jakiegoś czasu doświadczamy również innej doniosłej rewolucji w urbanistyce – technologicznej. Coraz częściej urbaniści mierzą się z takimi wyzwaniami jak cyfryzacja aktów planowania czy wykorzystanie nowych narzędzi wspomagających planowanie. Technologia w urbanistyce rozwija się w odpowiedzi zarówno na nowe wymogi prawne, jak i pojawiające się potrzeby praktyczne. Umożliwia lepszy dostęp do zasobu danych źródłowych i dokumentów planistycznych, pozwala na innowacyjne analizy przestrzenne w zakresie budownictwa, środowiska czy transportu. Na ile nowa technologia zmieniła i będzie zmieniać dotychczasowe podejścia do planowania przestrzennego? Jak możemy ją optymalnie wykorzystać w służbie urbanistyki? Jak powinien wyglądać cyfrowy warsztat urbanisty? I czy mamy już do czynienia z nową fazą rozwoju naszej dziedziny – technourbanistyką? Na te i inne pytania próbowaliśmy znaleźć odpowiedzi w trakcie XV edycji naszej corocznej konferencji – Dzień Urbanisty.

 

Konferencja po raz kolejny okazała się także doskonałą przestrzenią do integracji naszego środowiska i spotkania się w dużym koleżeńskim gronie. Jak zawsze bardzo sympatycznym momentem kończącym obrady było losowanie książek i upominków dla najwytrwalszych gości. Wśród losowanych nagród znalazły się książki ufundowane przez wydawnictwo C.H.Beck, książki wydane przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, publikacje jubileuszowe TUP oraz gadżety od firmy Esri Polska.

 

Poniżej przedstawiamy sylwetki prelegentów (kliknij zdjęcie by wyświetlić biogram).

Szymon Ciupa

Sebastian Gidziela

Dominik Kopeć

Agata Leraczyk

Paweł Libiszewski

Anna Michalik

Anna Pierzchała

Michał Rzeszewski

Karol Stachura

 


Joanna Woźniak

 


 

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Poznania - Pana Jacka Jaśkowiaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego - Pana Marka Woźniaka, a także Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Natomiast patronat medialny nad wydarzeniem objął portal branżowy  Urbnews.pl.

 

Partnerami przedsięwzięcia byli: Polski Związek Firm Deweloperskich oddział w Poznaniu, GISON, SmartFactor, Esri Polska oraz Wydawnictwo C.H.Beck.

 

Udział w konferencji był tradycyjnie bezpłatny, a XV edycja „Dnia Urbanisty” ponownie cieszyła się dużym zainteresowaniem i uznaniem przybyłych gości. Liczba uczestników, którzy zostali zarejestrowani przekroczyła 300 osób. Jednocześnie należy przypuszczać, że wydarzenie odwiedziła pewna nierejestrowana na konferencji grupa gości targów „Budma 2023”.

 

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim naszym partnerom za wsparcie, wolontariuszom za pomoc, a prelegentom i przybyłym gościom za udział w konferencji. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że tematyka naszej konferencji doskonale wpisała się w potrzeby przybyłych uczestników. Świadczy o tym wysoka frekwencja w czasie całego wydarzenia. Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć w zakładce "galerie" (galeria 1, galeria 2). Gorąco Państwa zachęcamy do zapoznania się z załączonymi poniżej prezentacjami  prelegentów.

 

Podczas konferencji miało miejsce uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w XII edycji konkursu „Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Wielkopolsce” oraz Studenckiego konkursu na koncepcję zagospodarowania terenu przy ul. Kościelnej w Czerwonaku. Więcej informacji na ten temat w zakładce „konkursy”.

 

Ponadto w związku z ogólnopolskimi obchodami Jubileuszu 100-lecia TUP uczestnicy mogli zapoznać się z prelekcją o historii Towarzystwa, która została zaprezentowana przez Kol. Tomasza Majdę (Prezes TUP) oraz Kol. Annę Anetę Tomczak (Wiceprezes TUP). Wśród gości rozlosowano również 10 egzemplarzy publikacji jubileuszowej.

 

 

MATERIAŁY DO POBRANIA


PROGRAM KONFERENCJI XV "DZIEŃ URBANISTY"

 

1. A.Michalik - Cyfryzacja planowania przestrzennego

2. A.Leraczyk - Cyfryzacja planowania przestrzennego z punktu widzenia urbanisty

3. K.Stachura - Cyfryzacja planowania przestrzennego z punktu widzenia geoinformatyka

4. D.Kopeć - Cyfrowa mapa koron drzew

5. S.Ciupa - Instrumenty inteligentnego zarządzania przestrzenią miasta

6. A.Pierzchała - Wykorzystanie narzędzi GIS do planowania rozwoju miasta

7. S.Gidziela - Systemy informacji przestrzennej miast i gmin w praktyce

8. M.Rzeszewski - Wirtualne technologie w planowaniu

9. J.Woźniak - Nowe narzędzia planowania układu transportowego

10. P.Libiszewski - Strategiczne mapy hałasu w planowaniu przestrzennym

  

 


Adres do korespondencji:

Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu

ul. Tęczowa 8, 60-275 Poznań

e-mail: biuro[at]tup.poznan.pl