Nie posiadasz odtwarzacza Flash Player

Zainstaluj FlashPlayer

Dzień Urbanisty 2019

XII DZIEŃ URBANISTY

"PRZESTRZEŃ W LEPSZYM KLIMACIE"

14-15 lutego 2019 r., Międzynarodowe Targi Poznańskie

 

 

 


Wśród organizatorów XII edycji „Dnia Urbanisty” oprócz poznańskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich i Międzynarodowych Targów Poznańskich ponownie znalazło się Stowarzyszenie Metropolia Poznań.


Konferencja odbyła się w dniach 14-15 lutego 2019 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, jako jedna z imprez towarzyszących targom „Budma 2019”. Tegoroczna edycja po raz drugi z rzędu miała  poszerzony, dwudniowy wymiar.

 

Zgodnie z tytułem konferencji „Przestrzeń w lepszym klimacie”, poruszane zagadnienia koncentrowały się na związkach urbanistyki i planowania przestrzennego z działaniami na rzecz adaptacji do zmian klimatu oraz przeciwdziałania ich przyczynom. Konferencja została podzielona tematycznie na dwa dni, których wiodącymi motywami były „POWIETRZE” i „WODA”.

 

Dzień I (14 lutego) rozpoczął się uroczystym otwarciem i przywitaniem gości przez Prezesa Oddziału TUP w Poznaniu Kol. Piotra Sobczaka. Następnie głos zabrał Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Pan Bartosz Guss. Wprowadzeniem do tematyki całego wydarzenia było niezwykle dynamiczne wystąpienie Marcina Popkiewicza – fizyka, dziennikarza, a także autora bloga ziemianarozdrozu.pl. W pierwszym dniu dominowały kwestie czystego powietrza i zwalczania smogu, prezentowane także w kontekście rozwiązań o wymiarze metropolitalnym (projekt Edukacyjna Sieć Antysmogowa). Przedstawione zostały także przykłady innowacyjnych rozwiązań wdrażanych w skali lokalnej (modelowanie przewietrzania miasta, domy pasywne, infrastruktura elektromobilności i antysmogowa).

 

Uzupełnieniem dnia I było wieczorne spotkanie pt. „Wieczór w dobrym klimacie – wieczór energii z Veolią”, które odbyło się w restauracji SPOT. w Poznaniu. Spotkanie miało charakter zamknięty i było przeznaczone dla osób zaproszonych przez organizatorów konferencji. Wieczór był sponsorowany przez partnera wydarzenia – firmę Veolia Energia Poznań. Podczas wieczoru odbyła się prezentacja dotycząca przyszłości technologii ciepła systemowego uzupełniona dyskusją z udziałem Kol. Piotra Sobczaka i Kol. Łukasza Mikuły.

 

Dzień II (15 lutego) wydarzenia upłynął pod znakiem planowania właściwej gospodarki wodnej i zarządzania retencją wód opadowych. W ramach wystąpień spotkały się różne punkty widzenia na tę problematykę: samorządowy, naukowy, branżowy oraz organizacji pozarządowych. Szczególną dyskusję wywołał zamykający wykład Macieja Podymy dotyczący miejskich łąk kwietnych. Przez cały czas trwania wydarzenia można było odwiedzić interaktywne stanowisko Ecol-Unicon, gdzie za pomocą technologii Virtual Reality można było „zwiedzić” innowacyjny zbiornik retencyjny Hydrozone.

 

Bardzo sympatycznym momentem kończącym każdy dzień obrad i jednocześnie nowością tegorocznej edycji było losowanie książek. Wśród losowanych tytułów znalazły się książki Marcina Popkiewicza ufundowane przez TUP Oddział w Poznaniu oraz książki ufundowane przez renomowane wydawnictwo prawnicze C.H.Beck. Wydawnictwo przygotowało również upominki powitalne dla uczestników oraz prezentowało swoją ofertę na stoisku księgarskim.

 

 

Poniżej przedstawiamy sylwetki prelegentów (kliknij zdjęcie by wyświetlić biogram).

 

Stanisław Drzewiecki

Włodzimierz Dudlik

Artur Groth

Agnieszka Górczewska

Anna Januchta-Szostak

Sławomir Jurczyński

Natalia Madajczyk


Tomasz Majda

Tomasz Mielczyński

Maciej Podyma

Marcin Popkiewicz

Krzysztof Pyszny

Wojciech Racięcki

Piotr Siergiej

Krzysztof Szerszeń

Anna Tryfon-Bojarska

Piotr Wiśniewski

Krzysztof Witoń

 

Jacek Zalewski

 


Konferencja została objęta Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Marka Woźniaka oraz Prezydenta Miasta Poznania Pana Jacka Jaśkowiaka.

 

Partnerami przedsięwzięcia były firmy Aquanet, Ecol-Unicon, Inea oraz Veolia Energia Poznań. Natomiast patronat medialny nad wydarzeniem objęły portale branżowe Urbanistyka.Info oraz Urbnews.pl, a także telewizja WTK i portal epoznan.pl.

 

 

 

 

Udział w konferencji był tradycyjnie bezpłatny, a tegoroczna edycja „Dnia Urbanisty” cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że lista zgłoszeń została zamknięta w ciągu tygodnia. Liczba uczestników, którzy zostali zarejestrowani na listach dla obu dni konferencji przekroczyła 400 osób! Jednocześnie należy przypuszczać, że wydarzenie odwiedziła pewna nierejestrowana na konferencji grupa gości targów „Budma 2019”.

 

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim naszym partnerom za wsparcie, wolontariuszom za pomoc, a prelegentom i przybyłym gościom za udział w konferencji. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że tematyka naszej konferencji doskonale wpisała się w potrzeby przybyłych uczestników. Świadczy o tym wysoka frekwencja w czasie całego wydarzenia. Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć w zakładce "galeria". Gorąco Państwa zachęcamy do zapoznania się z załączonymi poniżej prezentacjami  prelegentów.

 

Podczas konferencji miało miejsce uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród XXVIII edycji konkursu im. Lidii Wejchert „Moja Wielkopolska” oraz VIII edycji konkursu „Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Wielkopolsce”. Więcej informacji na ten temat w zakładce „konkursy”.

 

 

MATERIAŁY DO POBRANIA


PROGRAM KONFERENCJI XII "DZIEŃ URBANISTY"

MAPKA DOJŚCIA DO SALI KONFERENCYJNEJ

 

Prezentacje z I dnia konferencji (14.02):

 

1. P.Siergiej – Smog w Poznaniu. Jak z nim wygrać?

2. W.Racięcki – Edukacyjna sieć antysmogowa

3. A.Górczewska, N.Madajczyk – Ogrody przedszkolne jako naturalne place zabaw

4. K.Pyszny – Modelowanie warunków przewietrzania miast

5. T.Mielczyński – Budownictwo pasywne a urbanistyka

6. S.Jurczyński – Ciepło systemowe – prosty sposób na czyste powietrze w mieście

7. K.Witoń – Ekologiczne aspekty zarządzania ruchem

8. A.Tryfon-Bojarska, K.Szerszeń – Beton, który walczy ze smogiem

 

Prezentacje z II dnia konferencji (15.02):

 

9. A.Górczewska, P.Wiśniewski – Miejski Plan Adaptacji

10. W.Dudlik – Wprowadzenie do wystąpienia przedstawiciela RETENCJAPL

11. J.Zalewski – Woda w planowaniu przestrzennym miasta. Warunki, retencja i współpraca

12. S.Drzewiecki – Dostosowanie systemu odwodnienia miasta do zmian klimatycznych…

13. T.Majda – Wody polskie czy poznańskie?...

14. A.Januchta-Szostak – Place deszczowe – retencyjne przestrzenie publiczne...

15. A.Groth – Edukacyjne parki wodne sposobem na zagospodarowanie wód opadowych

16. M.Podyma – Miejskie łąki kwietne


Adres do korespondencji:

Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu

ul. Tęczowa 8, 60-275 Poznań

e-mail: biuro[at]tup.poznan.pl