Nie posiadasz odtwarzacza Flash Player

Zainstaluj FlashPlayer

2018 Towarzyskie Urbanistów Pogawędki

Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu serdecznie zaprasza na cykl spotkań pod tytułem "Towarzyskie Urbanistów Pogawędki". Celem tych spotkań jest stworzenie przestrzeni wymiany myśli i doświadczeń wielkopolskiej oraz ogólnopolskiej urbanistyki. Spotkania odbywają raz na dwa miesiące, zazwyczaj w drugi poniedziałek miesiąca o godzinie 18.00. Miejscem spotkań jest kawiarnia "Cafe Misja", położona na ul. Gołębiej 1 w Poznaniu. Pogawędki urbanistyczne mają formę zarówno prelekcji prowadzonych przez zaproszonych gości, jak również otwartej dyskusji "przy kawie" w przyjaznej atmosferze "Cafe Misja".POGAWĘDKI NR 24

Planowanie przestrzenne w Wielkiej Brytanii

 

 

Spotkanie odbyło się w dniu 9 kwietnia 2018 r. o godz. 18.00 w "Cafe Misja", temat spotkania brzmiał „Planowanie przestrzenne w Wielkiej Brytanii”, a naszym gościem był Marek Maćkowiak, urbanista od ponad 10 lat pracujący w Wielkiej Brytanii.

 

 

Nasz gość przybliżył nam w skrócie aspekty historyczne istotne dla planowania przestrzennego w Wielkiej Brytanii, miedzy innymi nawiązując do tradycji planowania nowych miast – Ebenezer Howard & the garden city movement – ze wskazaniem na przykłady miast powojennych. Zasadniczym tematem prelekcji był wpływ wspomnianej tradycji na rozwój największego i jednocześnie najbardziej udanego gospodarczo nowego ośrodka miejskiego w Zjednoczonym Królestwie – dowiedzieliśmy się jak zostało zaplanowane i jak powstawało miasto Milton Keynes.

 

Marek Maćkowiak opowiedział również o projektach, w które był bezpośrednio i pośrednio zaangażowany pracując właśnie w Milton Keynes. Mogliśmy dowiedzieć się o próbie zmiany paradygmatu planowania i rozwoju ośrodka – od miasta rozproszonego do średnio kompaktowego. Było też o krajobrazie miejskim, strefach zieleni i ochronie dziedzictwa kulturowego, a także o opłatach planistycznych np. podatku od nowo wybudowanych domów i budynków przeznaczanych na pokrycie kosztów infrastruktury. Przyjrzelismy się przepisom dotyczącym budownictwa zrównoważonego/ekologicznego, które służą osiąganiu neutralnego bilansu węglowego. Usłyszeliśmy również o inicjatywach mających na celu tworzenie lokalnych planów osiedlowych/sąsiedzkich.

 

 

 

fot. J. Woźniak

 

Zarówno prelekcja jak i dyskusja były niezwykle ciekawą podróżą do miejsca gdzie wielkie idee spotkały się z wielką realizacją. Jednocześnie nasuwa się niemało skojarzeń z ideami urbanistycznymi realizowanymi w powojennej Polsce.

 

Zachęcamy również do zapoznania się z prezentacją, którą nasz prelegent przedstawił na spotkaniu. Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć w zakładce „galerie”.

 

Dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej!


 

 

Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu NewsletterAdres do korespondencji:

Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu

ul. Tęczowa 8, 60-275 Poznań

e-mail: biuro@tup.poznan.pl