Nie posiadasz odtwarzacza Flash Player

Zainstaluj FlashPlayer

Dzień Urbanisty 2024

XVI DZIEŃ URBANISTY

W labiryncie reformy

1 lutego 2024 r., Międzynarodowe Targi Poznańskie

 

 

Organizatorami XVI edycji konferencji Dzień Urbanisty pod hasłem "W labiryncie reformy" byli: poznański Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.


Konferencja odbyła się w dniu 2 lutego 2024 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, jako jedna z imprez towarzyszących targom "Budma 2024". Wydarzenie zrealizowano we wnętrzach Pawilonu Poznań Congress Center (Poziom 1, Sala 1D).


Po wielu latach ciągłych dyskusji i niedokończonych projektów, reforma planowania przestrzennego stała się faktem – ze wszystkimi tego konsekwencjami. Urbaniści, samorządowcy, inwestorzy intensywnie próbują odnaleźć się w gąszczu wprowadzonych zmian ustawowych i przepisów przejściowych.  Plany ogólne, zintegrowane plany inwestycyjne, nowe zasady dla planów miejscowych i decyzji o warunkach zabudowy i jeszcze wiele, wiele więcej – a wszystko to w ciągłym cieniu zegara nieuchronnie odmierzającego czas do osiągania „kamieni milowych" reformy. Czy zaproponowane rozwiązania to ślepe zaułki naszego systemu planowania, czy są jednak drogą, choćby nawet nieco krętą, do wyjścia ku lepszej przyszłości? W czasie XVI edycji Dnia Urbanisty wspólnie zmierzyliśmy się z wyzwaniami reformy planowania wraz z zaproszonymi ekspertami i naszym zawsze aktywnym i skorym do dyskusji gronem uczestników.

 

 

Partnerami przedsięwzięcia byli SEVIVON, Polski Związek Firm Deweloperskich Oddział w Poznaniu oraz Wydawnictwo C.H.Beck.

 
 

 

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego - Pana Marka Woźniaka, Prezydenta Miasta Poznania - Pana Jacka Jaśkowiaka oraz Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

 
 

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły portale Wysokie  Napięcie, Teraz Środowisko, Biznes Alert oraz Green News.

 
 

 

Udział w konferencji był tradycyjnie bezpłatny, a XVI edycja „Dnia Urbanisty” cieszyła się wybitnie dużym zainteresowaniem i uznaniem przybyłych gości. Liczba uczestników przekroczyła 330 osób. Jednocześnie wydarzenie odwiedziła pewna nierejestrowana na konferencji grupa gości targów „Budma 2024”.

 

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim naszym partnerom i patronom za wsparcie, wolontariuszom za pomoc, a prelegentom i przybyłym gościom za udział w konferencji. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że tematyka naszej konferencji doskonale wpisała się w potrzeby przybyłych uczestników. Świadczy o tym bardzo wysoka frekwencja w czasie całego wydarzenia. Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć w zakładce "galerie" (galeria 1, galeria 2). Gorąco Państwa zachęcamy do zapoznania się z załączonymi poniżej prezentacjami  prelegentów.

 

Podczas konferencji miało miejsce uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w XIII edycji konkursu „Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Wielkopolsce” (więcej informacji na ten temat w zakładce „konkursy”) oraz krajowego konkursu dyplomowego TUP. Ponadto inaugurację konferencji uświetniono wręczeniem nagrody TUP im. Tadeusza Tołwińskiego przyznanej za całokształt dokonań Kol. Profesor Barbarze Szulczewskiej.

 

Konferencja po raz kolejny okazała się także doskonałą przestrzenią do integracji naszego środowiska i spotkania się w dużym koleżeńskim gronie. Jak zawsze bardzo sympatycznym momentem kończącym obrady było losowanie książek i upominków dla najwytrwalszych gości. Wśród losowanych nagród znalazły się książki ufundowane przez wydawnictwo C.H.Beck oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.

 

 

MATERIAŁY DO POBRANIA


PROGRAM KONFERENCJI XVI "DZIEŃ URBANISTY"

MAPKA DOJŚCIA DO SALI KONFERENCYJNEJ

 

1. A.Michalik - Wdrożenie reformy planowania przestrzennego: aktualny stan prac

2. M.Ciesielski - Polityka przestrzenna w lokalnych strategiach rozwoju

3. A.A.Tomczak - Narracja planów miejscowych w świetle zmiany przepisów...

4. K.Szlubowski - Energetyka wiatrowa a planowanie po reformie

5. A.Leraczyk - Bilans terenów pod zabudowę: wyzwania metodyczne

6. A.Cieśla, A.Marciniak - Plan ogólny okiem urbanistów

7. M.Leszczyński - Zintegrowany Plan Inwestycyjny: perspektywa dewelopera

8. Ł.Pancewicz - Zintegrowany Plan Inwestycyjny: perspektywa urbanisty

 

 

Poniżej przedstawiamy sylwetki prelegentów (kliknij zdjęcie by wyświetlić biogram).

Michał Ciesielski

Aldona Cieśla

Joanna Grocholewska

Agata Leraczyk

Michał Leszczyński

Agata Marciniak

Anna Michalik

Andrzej Marszałek

Łukasz Pancewicz

Krzysztof Szlubowski

Anna Aneta Tomczak

Natalia Weremczuk

 


SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

 

Zespół organizacyjny Dnia Urbanisty.

e-mail: konferencja@tup.poznan.pl

 

 

 

 

 

Adres do korespondencji:

Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu

ul. Tęczowa 8, 60-275 Poznań

e-mail: biuro[at]tup.poznan.pl