Nie posiadasz odtwarzacza Flash Player

Zainstaluj FlashPlayer

Dzień Urbanisty 2018

XI DZIEŃ URBANISTY

„W stronę miasta pięknego”

1-2 lutego 2018 r., Międzynarodowe Targi Poznańskie

 


 

 

Wśród organizatorów XI edycji „Dnia Urbanisty” oprócz poznańskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich i Międzynarodowych Targów Poznańskich znalazły się również Miasto Poznań oraz Stowarzyszenie Metropolia Poznań.


Konferencja odbyła się w dniach 1-2 lutego 2018 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, jako jedna z imprez towarzyszących targom „Budma 2018”. Tegoroczna edycja odbyła się w nowym, większym miejscu – Pawilon 15, Sala 1D (w minionych latach była to Sala Zielona w Holu Wschodnim). Ponadto wydarzenie po raz pierwszy miało poszerzony, dwudniowy wymiar, a każdy dzień miał odrębną tematykę.

 

Dzień I (1 lutego) poświęcony był nadchodzącym zmianom legislacyjnym w zakresie planowania przestrzennego. Spotkanie rozpoczęło się uroczystym otwarciem i przywitaniem gości przez Prezesa Oddziału TUP w Poznaniu Kol. Piotra Sobczaka. Następnie głos zabrał Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Pan Maciej Wudarski. Po uroczystościach konkursowych rozpoczęła się zasadnicza część konferencji. O projektach nowych aktów prawnych oraz stopniu zaawansowania prac szeroko opowiedział przedstawiciel Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju – Pan Michał Leszczyński. Następnie odbyła się dyskusja panelowa z udziałem ekspertów reprezentujących różne jednostki oraz środowiska.

 

Uzupełnieniem dnia I było wieczorne spotkanie pt. „W stronę miasta pięknego nocą – wieczór światła z Philipsem”, które odbyło się w Galerii Miejskiej Arsenał na Starym Rynku w Poznaniu. Spotkanie miało charakter zamknięty i było przeznaczone dla osób zaproszonych przez organizatorów konferencji. Wieczór był sponsorowany przez partnera wydarzenia – firmę Philips. Na potrzeby wieczoru została przygotowana specjalna iluminacja na fasadach budynków Galerii oraz Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego.

 

Dzień II (2 lutego) pozwolił przyjrzeć się dotychczasowym doświadczeniom w zakresie tworzenia uchwał krajobrazowych. Tym razem gości przywitał także Starosta Poznański – Pan Jan Grabkowski. Rozpoczęliśmy od inspiracji, aby następnie przejść do forum praktyków, którzy zaprezentowali doświadczenia z różnych stron kraju (Poznań, Gdańsk, Warszawa, Łódź, Nałęczów). Ten dzień również zakończył się dyskusją. Forum stanowiło znakomitą przestrzeń do omówienia szans i zagrożeń ujawniających się w procesie tworzenia uchwał krajobrazowych.

 

Poniżej przedstawiamy sylwetki prelegentów i panelistów (kliknij zdjęcie by pobrać biogram).

 

Edyta Bąkowska-Waldmann

Andrzej Ćwiek

Bogdan Dąbrowski

Huub Droogh

Ryszard Grobelny

Lech Kaczoń

Michał Leszczyński

Piotr Libicki

Tomasz Małyszka

Łukasz Mikuła

Bartosz Poniatowski

Piotr Ratajkiewicz

Dariusz Słodkowski

Wojciech Wagner

Igor Zachariasz

 

Konferencja została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Poznania Pana Jacka Jaśkowiaka oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Marka Woźniaka.

 

Partnerami przedsięwzięcia są firma Phillips oraz Galeria Miejska Arsenał. Natomiast patronat medialny nad wydarzeniem objęły portale branżowe Urbanistyka.Info oraz Urbnews.pl.

 

 

 

Udział w konferencji był tradycyjnie bezpłatny, a tegoroczna edycja „Dnia Urbanisty” cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że lista zgłoszeń została zamknięta w ciągu kilku dni. Liczba uczestników, którzy zostali zarejestrowani na listach dla obu dni konferencji sięgnęła 405 osób! Jednocześnie należy przypuszczać, że wydarzenie odwiedziła pewna nierejestrowana na konferencji grupa gości targów „Budma 2018”.


Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim naszym partnerom za wsparcie, a prelegentom i przybyłym gościom za udział w konferencji. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że tematyka naszej konferencji doskonale wpisała się w potrzeby przybyłych uczestników. Świadczy o tym wysoka frekwencja w czasie całego wydarzenia. Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć w zakładce "galerie".


Gorąco Państwa zachęcamy do zapoznania się z załączonymi poniżej prezentacjami  prelegentów.


Podczas konferencji miało miejsce uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród XXVII edycji konkursu „Moja Wielkopolska” oraz VII edycji konkursu „Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Wielkopolsce”. Więcej informacji na ten temat w zakładce „konkursy”.

 

MATERIAŁY DO POBRANIA

 

Program konferencji XI "Dzień Urbanisty"

Mapka dojścia do sali konferencyjnej

 

Prezentacje prelegentów:

1. M.Leszczyński - Zmiany prawne w obszarze urbanistyki i budownictwa

2. H.Droogh - The Art of Urban Management [eng.]

3. R.Grobelny - Aspekty finansowe poboru opłaty reklamowej

4. L.Kaczoń - Uchwały krajobrazowe a perspektywy branżowe

5. D.Słodkowski - Uchwała krajobrazowa Gdańska

6. W.Wagner - Uchwała krajobrazowa Warszawy

7. B.Poniatowski - Uchwała krajobrazowa Łodzi

8. A.Ćwiek - Krajobraz własnością mieszkańców (Nałęczów)

9. P.Libicki - Uchwała krajobrazowa Poznania

10. E.Bąkowska-Waldmann - Reklamy w krajobrazie Metropolii Poznań (geoankieta)

Adres do korespondencji:

Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu

ul. Tęczowa 8, 60-275 Poznań

e-mail: biuro[at]tup.poznan.pl