Nie posiadasz odtwarzacza Flash Player

Zainstaluj FlashPlayer

2019 Towarzyskie Urbanistów Pogawędki

Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu serdecznie zaprasza na cykl spotkań pod tytułem "Towarzyskie Urbanistów Pogawędki". Celem tych spotkań jest stworzenie przestrzeni wymiany myśli i doświadczeń wielkopolskiej oraz ogólnopolskiej urbanistyki. Spotkania odbywają raz na dwa miesiące, zazwyczaj w drugi poniedziałek miesiąca o godzinie 18.00. Miejscem spotkań jest kawiarnia "Cafe Misja", położona na ul. Gołębiej 1 w Poznaniu. Pogawędki urbanistyczne mają formę zarówno prelekcji prowadzonych przez zaproszonych gości, jak również otwartej dyskusji "przy kawie" w przyjaznej atmosferze "Cafe Misja".

 

 

POGAWĘDKI NR 28

Kolegiata pw. Św. Marii Magdaleny w Poznaniu - badania w latach 2016-2018 

Spotkanie odbyło się w dniu 8 kwietnia 2019 r. o godz. 18.00 w "Cafe Misja", a naszym gościem po raz drugi był archeolog z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu – prof. UAM dr hab. Marcin Ignaczak, szef badań archeologicznych dotyczących reliktów kolegiaty miejskiej w Poznaniu.

 

Wykład zatytułowany Kolegiata pw. Św. Marii Magdaleny w Poznaniu – badania w latach 2016-2018” stanowił podsumowanie wykopalisk prowadzonych na Placu Kolegiackim. Prace archeologiczne dobiegły niemal końca, a lada moment rozpoczną się prace budowlane. Przestrzeń Placu ma zyskać nową jakość, a w ramach projektu mają być między innymi wyeksponowane pozostałości dawnej kolegiaty.

 

Na spotkaniu dowiedzieliśmy się ile obszaru placu zostało zbadane i jak wiele tajemnic skrywa jeszcze ziemia pod nieistniejącą już kolegiatą. Położenie reliktów przyniosło zarówno odpowiedzi jak i pytania co do dokładnej lokalizacji poszczególnych elementów świątyni. Znaleziono m.in. doskonale zachowane fragmenty chodników oraz kościelnej posadzki. Badania przyniosły wiele cennych odkryć, które oczekują na udokumentowanie, konserwację i ekspozycję. Wśród nich znajduje się m.in. bardzo dobrze zachowany pochówek wysoko sytuowanej kobiety, której głowa ozdobiona była w misterny perełkowy czepiec. Na pełne wyjaśnienie pochodzenia wydobytych szczątków trzeba będzie jeszcze poczekać, ponieważ trwają analizy DNA. Łącznie wykopano ponad ok. 1000 szkieletów.

 

Bardzo ciekawych wrażeń dostarczyła animacja obrazująca wyniosłą bryłę kolegiaty osadzoną w przestrzeni współczesnego Poznania, a także „utracona” panorama miasta wykonana przez dron na pułapie 80 m nad poziomem placu.

 

Prelekcja wywołała dyskusję na temat przyszłości Placu Kolegiackiego, a także możliwości wyeksponowania odkrytych zabytków, zarówno tych ruchomych jak i nieruchomych.

 

 

 

Fot. W. Andrzejczak


Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją, którą nasz gość przedstawił na spotkaniu. Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć w galerii. Bieżące informacje na temat Projektu Kolegiata Poznań można znaleźć tutaj, natomiast rewelacyjna trójwymiarowa prezentacja znalezisk znajduje się tutaj.

 

Dziękujemy i życzymy dalszych niezwykłych odkryć!

Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu NewsletterAdres do korespondencji:

Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu

ul. Tęczowa 8, 60-275 Poznań

e-mail: biuro@tup.poznan.pl