Nie posiadasz odtwarzacza Flash Player

Zainstaluj FlashPlayer

Aktualności

/20.05.2019/

TOWARZYSKIE URBANISTÓW POGAWĘDKI NR 29 - „Zapraszamy Państwa do rozmów…?” - Wędrówki po labiryncie wielkomiejskiej partycypacji*

Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Towarzyskie Urbanistów Pogawędki”, które odbędzie się w poniedziałek 10 czerwca, o godzinie 18.00 w Cafe Misja (ul. Gołębia 1).

 

Temat spotkania brzmi "Zapraszamy Państwa do rozmów…?" - Wędrówki po labiryncie wielkomiejskiej partycypacji*, a naszym gościem będzie Prof. UAM dr hab. Jacek Kotus z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza.

 

 


Partycypacja jest w tej chwili bodaj najbardziej dyskutowanym terminem zarówno w planowaniu przestrzennym, jak i zarządzaniu miastem. Swą popularnością dorównuje, a może już dawno przewyższa, innemu bardzo popularnemu zwrotowi – rozwój zrównoważony. Na oba terminy w języku angielskim jest bardzo dźwięczne określenie „buzzy words”. Oznacza ono, niekiedy w ironicznym kontekście, słowa czyniące społeczny i medialny szum. I być może w słowie "partycypacja społeczna" jest więcej szumów oraz zasłon dymnych niż każdy z nas się spodziewa. Czym jest partycypacja społeczna? Narzędziem, działaniem, paradygmatem naukowym w planowaniu przestrzennym, a może słowem dzięki, któremu mogą zostać zatwierdzone najbardziej absurdalne decyzje przestrzenne, słowem "maskownicą"?

 

W trakcie spotkania nasz gość podzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat partycypacji społecznej. Spostrzeżeniami zdobytymi poprzez badania naukowe, obserwacje, ale także poprzez uczestnictwo w działaniach praktycznych w samorządach terytorialnych. Profesor Jacek Kotus dodaje z przekorą, że są to działania nieliczne, ponieważ często partycypacja bywa rozumiana przez władze gminy jako próba manipulacji. Na spotkaniu nasz gość przedstawi swoje rozumienie partycypacji, a także formy oraz metody uspołecznienia planowania przestrzennego. Najważniejsze jednak, iż w trakcie spotkania o partycypacji bardzo szybko, wręcz od razu, jeśli będzie takie życzenie przybyłych gości, zaczniemy rozmawiać.

 

Niektórzy mówią, że największym problemem partycypacji jest fakt, że powinniśmy ten termin zamienić na zwrot "uspołecznienie". To nie prawda. Największym problemem partycypacji jest fakt, że nie rozumiemy jej zasad.

 

Serdecznie Zapraszamy!

 

------

*Temat spotkania został zaczerpnięty z tytułu najnowszej książki na temat partycypacji, przygotowywanej przez zespół naukowy J. Kotus, T. Sowada, M. Rzeszewski (wszyscy UAM Poznań) oraz D. Pazder (Politechnika Poznańska) i realizowanej w ramach finansowania przez Narodowe Centrum Nauki, numer projektu UMO-2014/15/B/HS4/00839.

Adres do korespondencji:

Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu

ul. Tęczowa 8, 60-275 Poznań

e-mail: biuro[at]tup.poznan.pl