Nie posiadasz odtwarzacza Flash Player

Zainstaluj FlashPlayer

Aktualności

/28.02.2021/

FORUM DESIGNU I ARCHITEKTURY "SUMIENIE DETALU" - PODSUMOWANIE

 

Trzecia edycja Forum Designu i Architektury D&A dotycząca Sumienia Detalu za nami! Choć inaczej, bo w formule online, to nadal merytorycznie, branżowo i inspirująco wyglądały tegoroczne Dni Architektury i Budownictwa. 4 dni debat i prezentacji tworzących to wydarzenie obejrzało łącznie niemal 2000 osób, a swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliło się z nimi ponad 50 prelegentów i gości specjalnych. Aż 90% spośród ankietowanych uczestników Forum Designu i Architektury D&A określiło jego poziom merytoryczny jako bardzo wysoki lub wysoki. Niemalże 100% osób ankietowanych wyraziło chęć udziału w kolejnych edycjach.


Czy detal ma coś wspólnego z sumieniem?

 

Na to pytanie prelegenci i paneliści szukali odpowiedzi podczas tegorocznej edycji Forum. To był niesamowity dzień wypełniony rozmowami o nieszablonym spojrzeniu na detal, o uważności i skupieniu niezbędnym podczas projektowania. Jak się okazuje, skoncentrowanie na takim szczególe jak np. naturalne światło, roślinność pokrywająca elewację czy materiały z odzysku, które ponownie wykorzystano w projekcie, mogą nie tylko znacząco zmienić estetykę bryły architektonicznej, ale także wpłynąć na samopoczucie tych, którzy z tej przestrzeni korzystają.

 

Tim Ingold, profesor antropologii społecznej i dyrektor Instytutu Antropologii na Uniwersytecie Aberdeen, wygłosił prelekcję o detalu, jako wymiarze myślenia o współczesności. Gość specjalny szukał także różnic między swobodnym wzrastaniem, a świadomym budowaniem oraz zwrócił uwagę na relacje, jakie zachodzą między człowiekiem a zamieszkiwanym przez niego środowiskiem.

 

O tym, jak odkryć detal na nowo i jakie korzyści niesie ze sobą uważność w pracy architektonicznej rozmawiali też uczestnicy debaty moderowanej przez dr. Macieja Frąckowiaka – socjologa, badacza miasta i kultury wizualnej.

 

 

Quo Vadis, Architekturo?!

 

Podczas Forum podjęto także temat zawodu architekta – twórcy, konstruktora, a jednocześnie doradcy, który musi odnaleźć się w dobie ciągłych zmian.

 

Wykład drugiego gościa specjalnego, Larsa Kragha – dyrektora Działu Rozwoju Biznesu w Duńskim Stowarzyszeniu Firm Architektonicznych – dotyczył szans i możliwości zawodowych, jakie niosą ze sobą aktualne zmiany zachodzące w procesie kształcenia młodych architektów i o brakach w tym kształceniu, jakie są odczuwane przez początkujących architektów. Zwrócił też uwagę na potrzebę wprowadzenia  do edukacji zawodowej realiów związanych z codziennością życia biznesowego, kontrastów na linii architekt – inwestor oraz, co nie mniej ważne, perspektyw zarobkowych.

 

Naturalną kontynuacją rozważań nad przyszłością architektury była dyskusja panelowa moderowana przez Bognę Świątkowską z Fundacji Bęc Zmiana, która razem z uczestnikami zastanawiała się, w jakim kierunku zmierza współczesny świat i branża. Profil zawodu architekta zmienił się w ostatnich latach i jedno jest pewne – czekają go kolejne zmiany, jednak czy branża jest już na to gotowa i czy ukierunkowanie w stronę niestandardowych ról przyniesie nowe rozwiązania?

 

 

Organizatorzy, podtrzymując tradycję i organizując spotkanie w formule online, zagwarantowali  niemałą dawkę wiedzy i inspirujących dyskusji. Tegoroczne Forum pokazało, że w architekturze, tak samo jak i w otaczającym nas świecie,  nie ma niczego stałego. Zmienia się świat, zmienia się zawód architekta, zmienia się wreszcie znaczenie pewnych pojęć, które wymagają redefinicji. Rozmowy wokół Sumienia detalu z pewnością nie wyczerpały tematu, ale na pewno otworzyły przestrzeń do poszukiwań i elastyczności na zmianę. Zaproszeni goście podjęli próbę odczarowania detalu i ukazania go w kontekście elementu architektonicznego oraz działań architekta, który tworząc, ma zadanie edukować i pokazywać, że troska o ten wymiar może wiązać się z odpowiedzialnością, myśleniem o relacjach między ludźmi, budynkiem i środowiskiem.

 

Był to dzień pełen ciekawych i inspirujących debat, do których w każdej chwili można wrócić. Wszystkie są już dostępne w formie retransmisji w oficjalnych kanałach informacyjnych Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA (pod linkiem: https://www.youtube.com/playlist?list=PLg-kLHPR7riJN5VViDGkeeh42nkFg7FGu).

 

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich. Forum poprowadził Jakub Głaz. Wydarzenie otrzymało wsparcie Partnerów Strategicznych: Klink International, POZBRUK i Scalamid oraz Partnerów Głównych: ArpiGroup i Fakro.

Adres do korespondencji:

Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu

ul. Tęczowa 8, 60-275 Poznań

e-mail: biuro[at]tup.poznan.pl