Nie posiadasz odtwarzacza Flash Player

Zainstaluj FlashPlayer

Dzień Urbanisty 2026

XVIII DZIEŃ URBANISTY

POGubieni? Szukając sensu w nowym planowaniu

5 lutego 2026 r., Międzynarodowe Targi Poznańskie

 

 

Organizatorami XVIII edycji konferencji Dzień Urbanisty pod hasłem "POGubieni? Szukając sensu w nowym planowaniu" byli: poznański Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich, Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.

 

Konferencja odbyła się w dniu 5 lutego 2026 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, jako jedna z imprez towarzyszących targom "Budma 2026". Wydarzenie zrealizowano we wnętrzach Pawilonu Poznań Congress Center (Poziom 1, Sala 1E).

 

Reforma planowania przestrzennego weszła w decydującą fazę. Pierwsze plany ogólne trafiają do konsultacji i uchwalania, pojawiają się pierwsze rozstrzygnięcia nadzorcze, a wśród urbanistów – coraz więcej pytań i wątpliwości. Czy nowy system rzeczywiście porządkuje planowanie w Polsce? Jak odnaleźć sens i kierunek w gąszczu nowych obowiązków, narzędzi i interpretacji? Czy w tym wszystkim nie „POGubiliśmy” gdzieś istoty planowania – troski o ład przestrzenny i jakość życia mieszkańców? Podczas kolejnego Dnia Urbanisty próbowaliśmy wspólnie poszukać odpowiedzi na te pytania. W gronie praktyków planowania i administracji, ale także przedstawicieli świata nauki, zastanawialiśmy się nad dalszymi kierunkami prac legislacyjnych, kolejnymi doświadczeniami związanymi z planami ogólnymi oraz najbardziej aktualnymi wyzwaniami dla planowania: lokalizacją OZE, zastosowaniem sztucznej inteligencji czy nowym podejściem do ekofizjografii.

 

Partnerem przedsięwzięcia było przedsiębiorstwo geoinformatyczne GEO-SYSTEM Sp. z o.o., natomiast patronat medialny nad wydarzeniem objął portal GEOFORUM.PL

 




 

Nagrody książkowe dla uczestników ufundowało Wydawnictwo C.H.Beck oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Natomiast gry planszowe "Poznaj Wielkopolskę Tej!" ufundowało Wielkopolskie Biuro Planowania Przestrzennego.

 




 

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Wojewody Wielkopolskiej - Pani Agaty Sobczyk, Marszałka Województwa Wielkopolskiego - Pana Marka Woźniaka, Prezydenta Miasta Poznania - Pana Jacka Jaśkowiaka oraz Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

 






 

 

Udział w konferencji był tradycyjnie bezpłatny, a XVIII edycja "Dnia Urbanisty" ponownie cieszyła się rekorodowo dużym zainteresowaniem i uznaniem przybyłych gości. Liczba uczestników przekroczyła 400 osób!

 

Pragniemy serdecznie podziękować współorganizatorom, partnerom i patronom za wsparcie, wolontariuszom za pomoc, a prelegentom i przybyłym gościom za udział w konferencji. W nowej, większej sali zrobiliśmy wspólnie kolejny krok do przodu. Szczególnie cieszy nas rosnąca reprezentacja uczestników z różnych stron kraju oraz duży udział cżłonków TUP. Jak zwykle mieliśmy okazję zapoznać się z bardzo interesującymi wystąpieniami, a także serdecznie porozmawiać. Wierzymy, że nasza konferencja była dla wszystkich doskonałą przestrzenią do integracji naszego środowiska i spotkania się w dużym koleżeńskim gronie. Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć w zakładce "galerie" (galeria 1, galeria 2, galeria 3). Gorąco Państwa zachęcamy do zapoznania się z załączonymi poniżej prezentacjami  prelegentów.

 

Podczas konferencji miało miejsce uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w XIV edycji konkursu „Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Wielkopolsce” (więcej informacji na ten temat w zakładce „konkursy”) oraz XXX edycji konkursu "Moja Wielkopolska" im. Lidii Wejchert.

 

 

MATERIAŁY DO POBRANIA


PROGRAM KONFERENCJI XVIII "DZIEŃ URBANISTY"

MAPKA DOJŚCIA DO PAWILONU POZNAŃ CONGRESS CENTER

PLAN SYTUACYJNY PAWILONU POZNAŃ CONGRESS CENTER (POZIOM 1)

 

(niektóre prezentacje wyświetlają się prawidłowo dopiero po pobraniu na komputer)


1. A.Michalik - Kierunki dalszych prac legislacyjnych i aplikacyjnych

2. A.Bartkowiak, T.Małyszka - Wojewoda POGubiony?

3. M.Wróbel - Od POG do ZPI – wyzwania planistyczne

4. Z.Malinowski - Chcę oglądać twoje POGi... - Prezentacja planów ogólnych dla obywateli

5. K.Stachowiak - Na ile zabudowa w Polsce spełnia kryteria obszaru uzupełnienia zabudowy?

6. K.Mazurek-Matuszewska - EKO versus POG nowe możliwości czy stare dylematy?

7. D.Kamrowska-Załuska - Wykorzystanie narzędzi AI w planowaniu miast i regionów

8. W.Andrzejczak -  Jak skutecznie i mądrze kształtować tereny pod OZE?

 

 

Poniżej przedstawiamy sylwetki prelegentów i panelistów (kliknij zdjęcie by wyświetlić biogram).

Witold Andrzejczak

Agata Bartkowiak

Dorota Kamrowska-Załuska

Wojciech Kargul

Tomasz Lewandowski

Jowita Maćkowiak

Zbigniew Malinowski

Tomasz Małyszka

Kinga Mazurek-Matuszewska

Anna Michalik

Łukasz Mikuła

Krzysztof Pyszny

Filip Sokołowski

Krzysztof Stachowiak

Marek Wróbel

 

 

 

 

 

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

 

Zespół organizacyjny Dnia Urbanisty.

e-mail: konferencja@tup.poznan.pl

Adres do korespondencji:

Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu

ul. Tęczowa 8, 60-275 Poznań

e-mail: biuro[at]tup.poznan.pl